Ana sayfa Alternatif Tıp - Bitkiler ile Sağlık Yağ Yakan 6 Kolay Ara Öğün

Yağ Yakan 6 Kolay Ara Öğün

432
0
PAYLAŞ
Her kadın zayıf, fit ve güzel bir vücuda sahip olmak ister ve bu amaç ile her kadın mutlaka birden fazla diyet uygulamasına başvurur. Özellikle bölgesel yağ yakma konusunda bir çok farklı yöntemler doğru ve istikrarlı bir şekilde uygulandığında yağ yakma konusunda başarılı olabilmektedir. Bu nedenle bölgesel yağ yakma ve zayıflama konusunda yağ yakıcı ara öğünler diyet listelerinde önemli rol oynamaktadır.

1. Lor Peyniri – Avokado 

Lor peynir ve avokado ikilisi özel ve etkili bir yağ yakıcı ara öğündür. İkiye bölünmüş ve içerisine lor peynir konulmuş avokado, içerisindeki doğal yağlar sayesinde hızlı yağ yakışını arttırmaktadır.

2. Tahıllı Ekmek

Menemen, sote ve benzeri ara öğünler ile birlikte bir dilim tahıllı ekmek yağ yakıcı ara öğünler arasında vücuda 8 gram protein sağlayan ve uzun süre tok tutan bir ara öğün olmaktadır.

3. İncir

Yağ yakan önemli ara öğünlerden birisi de lif oranı oldukça yüksek olan incir meyvesidir. Lif oranı son derece yüksek olan incir, ara öğünlerde atıştırmalık amacı ile tüketildiğinde hem vücudun ihtiyaç duyduğu protein ve vitamini sağlarken hem de aynı zamanda uzun süren tokluk hissini vücutta oluşturmaktadır.

4. Fasulye

Bir diğer lif zengini ara öğün ise fasulye ve fasulye çeşitleridir. Fasulye vücut içerisinde çözülebilir bir lifli besin kaynağıdır. Dolayısıyla da fasulye tüketimi aynı zamanda sindirim yolu üzerinde vücuda faydalı olan ve sağlığa dost bakterilerin oluşmasını sağlarken aynı zamanda enflamasyonu yani sindirim sistemi üzerinde iltihaplanmayı engellemektedir. Böylece yağ yakışını hızlandıran fasulye, aynı zamanda sindirim sistemi yolunu korurken uzun süre tokluk sağlamaktadır.

5. Karpuz

Özellikle yaz mevsiminde mevsimin en çok sevilen meyvesi olan karpuz, vücut içerisinde muhteşem yağ yakıcı ara öğünler arasında yer almaktadır. İçerisinde yoğun ve zengin bir şekilde amino asit barındıran karpuz, büyük oranda sudan oluştuğundan dolayı vücudun su ihtiyacını neredeyse tamamen karşılamaktadır. Dolayısıyla da vücudun yağ yakmasını hızlandırmak için bol sulu 150 gram günlük karpuz tüketimi yağ yakımına büyük yardım sağlayacaktır.

6. Antep Fıstığı

Antep fıstığı ve çam fıstığı vücudun yağ yakmasını hızlandırmak ve aynı zamanda da vücudun ihtiyaç duyduğu protein ve doğal yağ ihtiyacını karşılamak için önemli ara öğünlerin başında gelmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here