Ana sayfa Genel Sağlık Vertigo Nedir? Neden Olur?

Vertigo Nedir? Neden Olur?

563
0
PAYLAŞ
Vertigo yürürken denge kuramama, yürürken istemsiz düşme, kişinin baş dönmesi ile karakterize olağandışı bir hastalıktır, kişi çevredeki nesnelerin hepsinin hareket halinde olduğunu zanneder, fakat durum tam olarak böyle değildir. Vertigo’nun doğru tespiti sadece baş dönmesi veya denge kaybı olarak belirlenemez salıncağa bindikten sonra ya da atraksiyonlu hareketlerden sonra ortaya çıkan durumdur.
Vestibülo-ataktik sendromun gelişimi için ön koşullar;
Vertigo hastalığı gelişimi genellikle diğer nesnelerle ilgili olarak insan vücudunun denge ve konum için sorumlu çeşitli vücut sistemlerinin patolojinin bir yansımasıdır. Bu işlevlerden sorumlu sinirler beyincikte ve serebral kortekste bulunur. İnsan vücudunun fiziksel konumu, hareketleri hakkında bilgi uyarıları vardır. Vertigo sebebi genelde iç kulağı etkileyen bazı hastalıkların bir işareti olarak algılanır. Vertigo periferik yanı sıra merkezi olarak ayrılır. Periferik Vertigo iç kulaktaki kristal oynaması durumu ile karıştırılır.
Santral vertigoya ait belirtiler;
Kademeli olarak gelişir, kalıcı bir karaktere sahip olan belirti semptolojisi ile karakterize edilemez. Santüs baş dönmesi belirtileri şunları içerir:
– Alışılmadık bir kalp ritmi;
– Terleme artışı;
– Bulantı atakları.
Bu işaretler çok zayıftır, vestibül aparatının yanlış reaksiyonu gözlenmemektedir. Kişinin normal durumuna geçiş, sağlık durumunun iyileşmesi oldukça yavaş gerçekleşir.
Santral baş dönmesine ilişkin en yaygın faktörler ise şunlardır;
– Epilepsi;
– Tümör süreçleri;
– Travma;
– Beyindeki yanlış dolaşım;
– Migrenler.
Klinik çalışmalar, bir kişinin belirli duygular ve deneyimlerden kaynaklanan psikojenik başlangıçlı baş dönmesi – korku, endişe, nevroz – geliştirebileceğini de doğrulamıştır.
Vestibülo-ataktik sendromun periferi formuna ait belirtiler;
Periferik vertigo, oldukça keskin bir başlangıç ve keskin şiddetli bulgularla karakterizedir ve bir gün boyunca sürebilir. Denge kaybı, titreme, düşme, sürekli baş dönmesi, bir insanı her zamanki rutinlerden şiddetle uzaklaştırır.  Kulağın çınlaması, terleme, öğürme, mide krampları, düşük kan basıncı, kalp atışı ritmi bozukluğu normal faaliyetlerin bozulması ile birleşir.
Tüm bu belirtilerin kompleksine genellikle “vertigo sendromu” veya vertigo-ataktik sendrom, vestibülo-ataktik sendrom denir.
Periferik vertigonun ortaya çıkması ve gelişmesinin en yaygın nedeni – iç kulağın işleyişinin bozulması ki bunun nedeni şunlar olabilir:
– Kulak iç yapısında yüksek sıvı basıncı;
– Bazı ilaçların toksik etkileri, örneğin antibiyotiklerin yanı sıra alkol içeren içecekler, tütün ürünleri;
– işitme yapısında kan damarlarının anormal çalışması;
– kalsiyum tuzlarının birikmesi, baş dönmesinin şiddetlenmesini artırır; bu durumda, baş dönmesi yalnızca boyun ve başın belirli bazı yerlerinde görülür, bu durum yalnızca birkaç saniye sürebilir;
– İşitme organlarının, bulaşıcı veya viral hastalıklar nedeniyle nakledilen iltihaplanma süreçleri.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here