Ana sayfa Genel Sağlık Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

1227
0
PAYLAŞ

Vajina kaşıntısı neden olur? Sorusu son zamanlarda oldukça sık sorulan sorulardandır. Kadınların yaşam kalitesini düşüren, toplum içinde zor anlar yaşamasına neden olan bir durumdur. Vajinadaki şiddeti giderek artan ve akıntıyla gelen kaşıntı mantar olduğunun belirtisidir. Mantar cinsel yolla panterden bulaşabileceği gibi umumi tuvaletlerden de bulaşabilir. İç giyimin sık değiştirilmemesi ve iç giyimde seçilen kumaşın iyi olmaması da mantara sebep olabilecek durumlardır. Doktora başvurarak tedavi olmanız gerekmektedir. Eğer kaşıntınız dayanılmayacak kadar çoğalmış ve doktordan yakın zamana randevu bulamamışsanız kaşıntınızı hafifletecek bazı çözümleri uygulayabilirsiniz.

Vajina Kaşıntısını Azaltan Bazı Doğal Çözümler

  • Bir buçuk litre suya 1 su bardağı elma sirkesi ilave edilerek karıştırılır. Her lavabodan sonra temiz bir pamuğa bu sudan dökerek vajinanızı silin, sirkenin içerisindeki asit bakterileri vajinanızdaki mantar bakterilerini azaltarak kaşıntınızı hafifletir.
    Hazırlanan sirkeli suya bir tampon batırarak vajinanıza yerleştirip 10 dakika sonra çıkarın.
  • Bir tamponu ev yapımı yoğurda batırıp vajinanıza 10 dakika koyun ve sonra çıkarın, vajinanızdaki kaşıntınızı azaltır.
  • Papatya çayı demleyerek ılıdıktan sonra bir pamukla vajinanızı papatya ayı ile silerseniz de kaşıntınız azalır.
  • Demlenen adaçayı da pamuk yardımı ile vajinaya sürüldüğünde kaşıntınızı azaltır.
  • Günde iki kez vajinanıza çay ağacı yağı sürerseniz kaşıntınızı hafifletir. Kadın olarak kolayca hazırlanabilecek şeylerdir.

Tüm bu seçenekler kaşıntınıza kalıcı çözüm değildir. Mutlaka bir doktora giderek mantarınızın çeşidine ve etkisine baktırarak tedavi olmanız gerekmektedir. Vajinadaki bazı mantarlar, vajina içine yayılarak daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir. O nedenle geçiştirmeden en kısa zamanda doktora giderek tedavi olunması gereken bir durumdur. Vajina bölgesinde gelişen mantarlar kadınlara cinsel ilişki sırasında çok acılar yaşatabilmektedir. Yaşam kalitenizin yüksek olması ve sağlıklı bir ilişki için tedavi olmanız gerekmektedir.

Doktora başvurduğunuzda, mantarınızın çeşidine göre size ilaç tedavisi uygulayacaktır. İlaç tedavisinin yanında doktorunuzun size vereceği küçük tüyolara da dikkat etmeniz gereklidir. Özellikle kadın olarak vajina bölgenizi kuru tutmalı ve temiz tutmalısınız. Temiz olması için yıkadıktan sonra mutlaka kurulamalısınız. Çünkü mantar nemli ortamlarda çoğalan ve yayılan bir rahatsızlık türüdür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here