Ana sayfa Alternatif Tıp - Bitkiler ile Sağlık Tansiyon Nasıl Düşer? Bitkisel Çözüm

Tansiyon Nasıl Düşer? Bitkisel Çözüm

773
0
PAYLAŞ

Modern tıbbın yanında doğru beslenme ve diyetler tansiyonu kontrol altına almanıza yardımcı olur. Uzmanların önerdiği yüksek tansiyonu düşüren besinler şunlardır;
Limon: Yüksek kan basıncını ve kan damarlarını koruyarak engellemeyi sağlar. C vitamini deposu olan limondan sabah bir bardak limon suyu içtiğiniz taktirde yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir.

Karpuz Çekirdeği: Sabah ve akşam bir tatlı kaşığı karpuz çekirdeği tüketimi tansiyona oldukça iyi gelir. Damarları genişletmeye yardımcı olan bir madde içerden karpuz çekirdeği yaygın bir şekilde yüksek tansiyon tedavisinde kullanılmakta. Ancak sürekli tüketmek başka sağlık sorunlarına da neden olabilir.
Sarımsak: Sarımsağı yemeklerde, salatalarda kullanmanın yanında çiğnemek yüksek tansiyon sorunlarını azaltır. Dünyanın en sağlıklı besinleri arasında gösterilen sarımsak birçok hastalığa faydası yanında yüksek tansiyonu düşürür.
Muz: Muzda bol miktarda sodyum bulunması da yüksek tansiyona fayda sağlar. Günde düzenli 2-3 tane muz yemek yüksek tansiyon riskini oldukça azaltır ve tansiyonu düşürür.

Kereviz: Günde 1 bardak kereviz sağı yemek kan damarlarının genişlemesini ve rahatlamasını sağlar. Kereviz besleyici besinlerin başında gelir ve içerdiği fotokimyasallar yüksek tansiyonu düşürmeye de oldukça yardımcı olur. Böylece yüksek tansiyonun sağlıklı seviyelere inmesinde etkin rol oynamaktadır.

Hindistan Cevizi: Sulu besinler de yüksek tansiyon için önemlidir.
Tansiyon C vitamini açısından da oldukça zengin olan Hindistan Cevizi suyu uzmanlarca tansiyon hastalarına önerilen diğer bir tedavi yöntemidir. Tansiyon hastalarının günde en az olarak 10 bardak su tüketmeleri gerekmektedir.
Acı Biber: Acı biberin diğer faydası da kanda biriken trombositlerin oluşmasını engellemektir. Böylece kanın damarlarda daha da kolay dolaşmasını sağlayarak yüksek tansiyon riskini azaltır. Hafif tansiyonu olan kişilere faydalı olduğu düşünülmekte.

Soğan Suyu: Soğanın içerdiği antioksidanlar da tansiyona iyi gelir.
Bundan dolayı yemeklerde ya da salatalarda düzenli şekilde tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmekte. Yüksek tansiyon tamamen tedavi edilecek bir hastalık değildir. Ayrıca, soğanın çiğ tüketilmesi de daha iyi sonuç almaya yardımcı olur. Ama gerek modern tıp gerekse geleneksel doğal tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here