Ana sayfa Alternatif Tıp - Bitkiler ile Sağlık Sarımsak ve Tansiyon

Sarımsak ve Tansiyon

250
0
PAYLAŞ

Sarımsak Tansiyonu Düşürür Mü?

Genellikle sevilerek tüketilen iştah açıcı bir besin kaynağı olan sarımsak, insanların vücut sağlığına kattığı faydaları sebebiyle doğanın bir mucizesi olarak düşünmek mümkündür. Sarımsak, hap gibi yutarak, sarımsak kapsülleri kullanarak, çay şeklinde içilerek veya yemeklerin içerisinde tüketilerek vücuda alınabilir. Sarımsağın tansiyon üzerinde olumlu etkilerinin olabileceği, son yıllarda yapılan araştırmalarda görülmüştür.

Sarımsak Ve Tansiyon?

Sarımsağın tansiyonu düşürdüğü düşünülsede bu durum kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve sarımsağın bu tansiyon düşürücü etkisi tüketilen sarımsak miktarı ile yakından alakalıdır. Sarımsak mutlaka ölçülü miktarda tüketilmelidir. Çünkü, sarımsak ölçüü miktarda tüketilmezse yani tansiyonu düşürmek için aşırı tüketilmesi durumunda vücudnuza yararında çok zararı olabilir. Damarların genişlemesini sağlayıp tansiyonun belirli bir miktarda düşmesini sağlayan, sarımsağın içerisinde bulunan ve allicin adı verilen maddedir.

Sarımsağın her ne kadar tansiyon düşürücü etkisi olsada tansiyon ilacı olarak kullanılmamalıdır. Ayrıca tansiyonu yüksek olan kişilere sarımsak vererek tansiyonun düşmesini sağlamak da mümkün olmayacaktır. Düzenli olarak tansiyon ilacı kullanan kişiler, ek tedavi ya da destekleyici bir tedavi olarak sarımsağı aşırıya kaçmadan belirli ölçülerde tüketebilirler.

 Sarımsağın Tansiyon Dışında Diğer Faydaları?

Sarımsağın kalp ve damar sağlığına olumlu etkileri olduğu gibi kalp krizi riskini de azaltır. Sarımsak, kilo vermeye yardımcı olur, boğaz tahrişine ve boğaz ağrısına karşı iyi gelir, cilt yaralarının iyileşme sürecini kısaltır, mide gazına iyi gelir, iyi kolesterolü düzenler, kulak ağrısı ve kulak iltihabına karşı iyi gelir, sindirim sisteminin aktif olarak çalışmasını sağlar ve mantar tedavisine karşı alternatif olarak kullanılmaktadır. Sarımsak, son derece iyi bir antioksidan olmasının yanı sıra bağırsaklarda oluşan parazitleri temizlieyici etkside mevcuttur. Ayrıca sarımsak, saç dökülmesine karşı uygulanabilecek en doğal yöntemlerden biri olup, sarımsağı saçlara direkt uygulayarak, saçların daha sağlıklı bir görünüm kazanması sağlanabilir.

Bunun yanı sıra sakal, kaş vr kirpik üzerinde de sarımsağın olumlu etkileri vardır. Selenyum, mirenal ve vitaminler konusunda zengin bir içeriğe sahip olan sarımsak, soğuk algınlığı nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Ayrıca sarımsak, kanser hastalığına yakalanma riskini de azaltırken, kanser hücrelerinin çoğalmasını da engeller.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here