Ana sayfa Alternatif Tıp - Bitkiler ile Sağlık Muzun Faydaları ve Zararları

Muzun Faydaları ve Zararları

18610
0
PAYLAŞ
Meyveler arasında en çok sevilen ve tüketilen besin maddesi olan muzun pek çok faydası bulunmaktadır. Günde iki muz tüketerek egzersiz için enerji depolamak mümkündür. Potasyum ve vitaminler açısından zengin olan muzun, pek çok faydasının yanı sıra bazı zararlarının olduğu da bilinmektedir. Esasen tüm gıdalar hakkında geçerli olan, yeterli ve dengeli beslenme kurallarını uygulamak muz içinde geçerli olmalıdır. Özellikle olgunlaşmadan tüketilen yeşil muzun bazı konularda zararlarının olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muz; protein, potasyum, magnezyum, sodyum gibi minerallerden zengin bir besindir. Muzun yapısında bulunan A,E,K ve C vitaminleri de insan sağlığı için gerekli vitaminlerdir. Böbreklere iyi gelen, bağırsaklara faydalı, kanserle mücadelede bağışıklığı destekleyen muzun, sindirime de faydalı olduğu bilinmektedir. Cilt sağlığı için besleyici nitelik taşımaktadır. İçeriğindeki zengin mineral ve vitamin sayesinde muz kaliteli bir besin öğesi olarak gösterilmektedir. Ayrıca muzun kemik sağlığı, stres sorunları, mide rahatsızlıkları, göz sağlığı açısından da faydaları vardır.

Yeşil Muzun Zararları Nelerdir?

Muzun uygun koşullarda yetiştirilmesi gerekmektedir. Zamanında olgunlaşmadan toplanarak kimyasal yöntemlerle sarartılan muzların sağlığa zararlarından bahseden uzmanlar, muz tüketiminde dikkat olunması gerektiği hakkında insanları uyarmaktadırlar. Özellikle ithal edilen muzların taşınma sürecinde yolda bozulmasını engellemek için, yeşil muzların toplanarak piyasaya sürüldüğü bilinmektedir. Kimyasal etkilerle sarartılan bu muzlar, insanlarda karın ağrısı, mide ağrısı, bulantı ve ishal sorunlarına yol açmaktadır. Ayrıca muzda kan şekerini yükseltecek maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle Tip 2 diyabet hastalığı olanların, obezite sorunu yaşayanların ve kardiyovasküler rahatsızlığı olan bireylerin muzu tüketirken dikkatli olmaları gerekmektedir.

Muz Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alışverişin bilinen aynı yerlerden yapılması sağlanmalı ve muzun kimyasal yolla sarartılmadığından emin olunmalıdır. Çocukların ve hamilelik dönemindeki kadınların günde bir adet muz tüketmesi faydalı olmaktadır. Fakat muzun aşırı tüketimi kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunlara yol açacağından dikkatli olunmalıdır. Bunun yanı sıra, obezite ve şeker hastalığı olan bireylerin muz tüketirken dikkatli olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınabileceği bilinmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here