Ana sayfa Genel Sağlık Kanser Korkusu “Karsinofobi” ile Başa Çıkmanın Yolları

Kanser Korkusu “Karsinofobi” ile Başa Çıkmanın Yolları

122
0
PAYLAŞ

Kanser Korkusu “Karsinofobi” ile Başa Çıkmanın Yolları

 

Kanser vakalarının hızla artışı ile birlikte, kişilerde kansere yakalanma korkusu da artmaktadır. “Karsinofobi” denilen bu rahatsızlık çeşidinin temelinde yatan korkuların, kişilerde farklı duygusal sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Bir çeşit obsesif kompulsif bozukluk durumunun yanı sıra depresyon da eşlik etmektedir. Bu nedenle kanser korkusu olan bireylerin bir an önce uzman desteğine başvurarak, bu korkudan arınmaları gerekmektedir.

 

 

Karsinofobi Nedir?

 

“Kanser korkusundan sakınamama” olarak da adlandırılan bu sorunda; çoğunlukla kişilerin zihinlerinde gittikçe çoğalan korku durumundan söz etmek mümkündür. Hastalık ile ilgili düşünceler Obsesyon ile benzerlik göstermektedir. Depresyon ile birlikte gittikçe artan bu problem, kanserin ilerleyici, acı veren ve ağrılı bir hastalık olması temeline bağlantılı olarak gelişmeye başlamaktadır. Özellikle çevresinde kanser tedavisi gören veya kanser sebebiyle ölen insanların yakınlarında bu korkunun gelişimi doğaldır. Kanser ile ilgili her evreye şahitlik eden bireyler, yaşananları yakından gözlemlemekte ve zamanla aynı hallere düşme korkusu ile karsinofobi sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Aynı şekilde kanser şüphesi ile tarama yaptıran, biyopsi geçirmiş olan bireylerde de kanser korkusunun giderek büyümesi durumu söz konusu olmaktadır.

 

Karsinofobiden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

 

Karsinofobi sorunu yaşayan bireylerin, genellikle korkularını ifade etmedikleri ve içsel bir şekilde yaşadıkları gözlenmektedir. Bu nedenle korkuların itiraf edilmesinin kanser korkusu konusunda ilerlemeyi yavaşlattığı görülmektedir.  Kanser konusunda sürekli radyolojik testlerden geçmek zararlıdır. Bu nedenle karsinofobi durumu yaşayanların doktorların öngördüğü zamanlarda tetkiklerini yaptırmaları, kanser hastalığını yenmiş insanlarla sohbet etmeleri bu süreçte faydalı olmaktadır. Kanser korkusu ile başa çıkmanın en doğru yolu ise psikolojik desteğe başvurmaktır. Karsinofobi durumunda, bireylerin zihinlerini başka işlerle ve hobilerle meşgul etmeleri korkularını unutmak konusunda faydalı olmaktadır. Keyifli ortamlarda bulunmak, komedi filmleri seyretmek veya ilgi duyulan hobilere vakit ayırmak da korkuların azalmasında ve unutulmasında etkili olmaktadır. Ayrıca kanserden korkmak yerine, kansere yakalanmamak için gerekenleri bilmek, dengeli beslenmek, spor yapmak ve uyku düzenine dikkat etmek de sağlıklı yaşam ve kanser korkusu açısından olumlu yaşam şeklidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here