Ana sayfa Alternatif Tıp - Bitkiler ile Sağlık Kalp krizi anında yapılması gerekenler-hayat kurtaran bilgi

Kalp krizi anında yapılması gerekenler-hayat kurtaran bilgi

329
0
PAYLAŞ

Kalp krizi esnasında kalpte yer alan kasların ihtiyacı olan oksijeni alamaması durumunda, işlevini tam olarak yerine getiremeyecek hale gelir. Kalp krizi ne kadar çok uzarsa, kalp kası tekrar onarılamayacak şekilde fonksiyon kaybına uğrayacaktır. Bu nedenle kalp krizi anında erken müdahale etmek ciddi bir önem taşır.

Hastanın kriz geçirdiği anda hayatını kaybetmesinin en büyük nedeni, yeterli miktarda enerji ve oksijen alamayan kalbin ritminin bozulmasıdır. Kalpte oluşan ritim bozukluğu kalbin ihtiyacı olan kan dolaşımı yapmasına engel olur. Bu sebeple de hasta ilk olarak vücudunda aşırı yorgunluk ve halsizlik oluştuğunu fark etmektedir. Eğer aşırı yorgunluk ve halsizlik durumu düzelmezse, hastanın bilinci tamamen kapanır.
Kalp Krizi Geçirirseniz Bu Esnada Yapmanız Gerekenler

 • ⦁ İlk olarak 112’yi arayın.
  ⦁ Bulunduğunuz evin kapılarını açık bırakın. Yardım etmek isteyen insanlara bu şekilde zaman kazandırmış olacaksınız.
  ⦁ Kalp krizi esnasında bir bardak su ile aspirin için. Bunun haricinde hiçbir şeyi kesinlikle yiyip, içmeyin.
  ⦁ Çok güçlü şekilde öksürürseniz kan akışını geçici bir süre hızlandırırsınız. Bu sebeple de burun deliklerini iyice kapatarak güçlü bir şekilde öksürmeye çalışın. Bu yöntem sayesinde kalp atışlarınızın normal bir seviyeye gelmesini sağlayacaksınız.
  ⦁ Bulunduğunuz odanın pencerelerini açın ve içeriye bol oksijen girmesini sağlayın.
  ⦁ Ambulansı aradıktan hemen sonra yardım geline kadar yatın veya oturun. Kesinlikle ayakta yardım beklemeyin. Çünkü kalp krizi esnasında dengenizi kaybederek düşebilirsiniz. Bu da travma sorunlarına sebep olabilir. Eğer kalp krizi geçiren kişi başını sert bir yere çarpmış ise, kalp krizi tedavisi başa alınan darbe nedeniyle yapılamayabilir. Kalp krizi geçiren bir bireyin başından darbe almamış olması gerekmektedir.
  ⦁ Soğuk veya sıcak suyla duş almayın. Kalp krizi esnasında soğuk suyla vücudunuzun temas etmemesi oldukça önemlidir. Çok tehlikeli durumların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Soğuk sular kalp damarlarını büzerek, kalbi daha kötü bir duruma getirmektedir.
  ⦁ Eğer bir sağlık bilginiz veya deneyiminiz yok ise, geçiren hastaya asla müdahalede bulunmayın. Başka hastalara veya size ait kalp ilaçlarını hastaya içirmeyin
 • .

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here