Ana sayfa Bebek ve Çocuk Sağlığı Bebeğinizi gripten koruyacak 7 önemli bilgi

Bebeğinizi gripten koruyacak 7 önemli bilgi

510
0
PAYLAŞ

Kış aylarında grip; annelerin tam anlamı ile baş belası haline geliyor. Kış aylarında sıkça karşılaşılan hastalıklar arasında ilk sırada yer alan grip; annelere zor anlar yaşatabiliyor. Birçok kadın emzirme döneminde gribe yakalandığında emzirmeyi sonlandırarak bebeğini koruduğunu düşünüyor.

Ancak uzmanlar bunun doğru bilinen bir yanlış olduğunu defalarca vurguladı. Eski dönemlerden beri süregelen söylentiler arasında virüsün, sütten bebeğe geçtiği düşüncesi oldukça yaygın. Ancak grip anneden ; bebeğe virüs, süt yolu ile bulaşmıyor. Grip dönemde emzirmeye ara vermek bebeğe daha çok zarar verebiliyor.

Kısacası anne gripte olsa bebeği emzirmelidir. Anne sütü koruyucu bir ilaç görevi görür ve bu dönemde anne sütü ile beslemek bebeği daha dirençli hale getirir. Grip annelerin bu dönemde dikkat etmesi gereken birçok konu bulunmaktadır.                                            Tüm ayrıntıları yazımızın devamında başlıklar halinde bulabilirsiniz.

 • Gripken, bebeğiniz ile sık temastan kaçının.
  Burada ki en büyük dikkat isteyen konu bebeğinizi öpmektir. Grip anneler! Bu dönemde bebeğinizi öpmekten, yakın temas kurmaktan kaçının. Emzirme esnasında ellerini, yüzünü öpmeyin, hapşırma sırasında yönünüzü bebekten tarafa çevirmeyin, ellerinizi sık sık yıkayın. Nefesinizin doğrudan bebeğe ulaşması halinde virüsün bebeğinize geçmemesi mucize olacaktır. Eğer imkan var ise emzirirken maske takın. Bu şekilde bebeğinizi virüslerden korumuş olacaksınız.
 •   Emzirme Sırasında Hijyene Dikkat Edin
  Bu dönemde bebeğinizi emzirmek sizin için zahmetli olabilir. Ancak bebeğin sağlığı elbette ki her şeyden daha önemlidir. Bebeğinizi emzirmeden önce ellerinizi iyice köpürterek yıkayın. Üzerinizi değiştirin. Göğüs ucunu da aynı şekilde steril olarak yıkayın. Bu şekilde bebeğe grip bulaşmasının önüne geçebilirisiniz.
 •  Odanızın havasını sık sık yenileyin! Virüsler bulunduğunuz ortamda havaya yayılabilir. Bu durum, odada asılı kalan virüslerin  bebeğinize bulaşması açısından büyük risk taşır. Bu nedenle bebek ile aynı odada uzun süre kalmamaya dikkat etmeli ve bunun yanı sıra odanızı sık sık havalandırmalısınız. Odanıza temiz hava girdiğinde mikroplar yok olacak; bebeğiniz de temiz havayı soluyacaktır. Bu sayede bebeğinizi gripten korumuş aynı zamanda da emzirerek sağlıkla beslemiş olursunuz.
 •  Bol bol Su içmeye özen gösterin.
 •  Bebeğiniz ile uyumayın.
 •  C vitamini ağırlıklı beslenin.
 •  Uyku saatlerine özen gösterin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here