Ana sayfa Genel Sağlık Fazla kafein migreni tetikliyor

Fazla kafein migreni tetikliyor

377
0
PAYLAŞ

Migren Nedir?

Stres,yoğun tempo,yorgunluk gibi etkenler insanlarda hafif ya da orta düzeyde baş ağrılarına neden olur. Bu baş ağrıları birçok sebepten kaynaklı olabilir. Sebeplerinin çok olduğu gibi çeşitleri de çoktur.En şiddetli ve acılı türü ise migrendir.

Migren ataklar halinde gelir. Atakların gelme sıklığı ve süresi insandan insana değişiklik göstermektedir. Migren genel itibari ile insanlarda yirmi ila elli yaşları arasında sıklıkla görülmektedir. Ayrıca migren; bayanlarda erkeklere oranla yaklaşık iki kata kadar daha fazla gözükmektedir. Migren rahatsızlığı çeken insanların yüzde sekseninde; genetik etkili olmaktadır.

Fazla Kafein Migreni Tetikler ve Baş Ağrısına Sebep Olur! 

Kafein; günümüzde birçok yiyecek ve içecek de bulunan bir maddedir. Kafeinin genelde zararlı olduğu bilinir ve söylenir. İşin aslına bakıldığında ise kafeinin faydaları saymakla bitmez. Örneğin metabolizmayı hızlandırır, karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini düşürür ve en önemlisi enerji verir.

Migreni Tetikleyen Yiyecek ve İçeçekler

Çikolatalarda, kola ve türevlerinde, Türk kahvesi ve kahve türevlerinde bol bulunan kafein; bu ürünlerin tüketimi ile insan vücuduna geçmektedir. Bu ürünlerdeki kafein miktarı kişinin sağlığı için zararlı olmamakta hatta kişiye fayda dahi sağlamaktadır. Ancak migren sahibi bir kişinin bu ürünleri dikkatsiz ve bol olarak tüketmesi, migrenin tetiklenmesine ve ardından şiddetli baş ağrılarına neden olmaktadır.                                                                                                                                                                                                                                                     

Migreni Etkileyen Diğer Unsurlar Nelerdir?
Migreni tetikleyen birçok unsur bulunmaktadır. Bu unsurların temel kaynaklarını şu şekilde sıralayabiliriz: Alkol, fermente yiyecekler, bazı tatlandırıcılar, peynir türleri -ki özellikle eski peynir- sosis ve türevi yiyecekler. Ayrıca iklim değişikliği, sık yer değiştirme, basınç değişimi, fazla ışık, gürültü, sigara, keskin kokular ve hormonal durumlar da migreni tetiklemektedir.

Migren Tedavisi Nasıldır?
Migrenin nörolojik bir rahatsızlık olduğu bilinmek ile birlikte tam olarak rahatsızlığın nedeni ve yeri bilinmemektedir. Migren kişide özellikle şakaklar olmak ile birlikte başın her yerinde ya da herhangi bir yerinde ağrı oluşmasına sebep olabilir. Hastanede doktorlar migren rahatsızlığı ile ilgili ilaçlar vermektedir.

Ancak bu rahatsızlığın tam ve kesin nerede ve neden olduğu bilinmediği için net bir çözümü bulunmamaktadır. Ancak kişiler beslenmelerine, günlük hareketlerine dikkat  ederek ve duygularını kontrol altında tutarak migreni ayarlı bir düzeyde tutabilmektedirler. Özellikle migren hastaları kafeinsiz gıdalar tüketmeli, yediklerine daha fazla dikkat edip özen göstermeliler. Düzenli egzersiz yapmak, az ya da fazla uyumamak da migrenin kişisel tedavilerindendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here