Ana sayfa Genel Sağlık E-Nabız uygulaması nedir ?

E-Nabız uygulaması nedir ?

329
0
PAYLAŞ

E-Nabız uygulaması nedir?

E-devlet kapısı üzerinden giriş yaparak her türlü sağlık kaydına istediğiniz her an ulaşabilmek artık mümkün… Kişisel sağlık sistemi hizmeti olarak bilinen E-nabız uygulaması son günlerde ne olduğu konusunda oldukça konuşulan bir konudur? E-Nabız uygulaması nedir?

Bilindiği gibi artık resmi kurumlarda gerçekleştirilen tüm işlemler E-devlet üzerinden görüntülenebilmektedir. E-nabız uygulaması da aynı şekilde E-devlet kapısı üzerinden giriş yaparak tedavi ve tetkiklerin adresinin neresi olduğunun önemi olmaksızın her türlü kayıt bilgilerine ulaşabilmeyi sağlayan bir sistemdir. Bireyler E-nabız uygulamasıyla tıbbi özgeçmişlerini takip edebilme olanağı bulmaktadır.” E-nabız uygulaması nedir?” soruları dışında bir de merak edilen diğer bir konu E-nabız uygulamasına nasıl kayıt olunduğu ve sistemin nasıl kullanıldığıdır?

E-Nabız uygulaması kullanım açısından E-devlet kapısı uygulamasından farklı değildir. Hatta E-devlet kapısı girişi ile E-nabız uygulamasından faydanılabilmektedir. E-devlet şifresini bilen herkes tıbbi tetkik, muayene sonuçları ve raporlarına E-Nabız sistemini kullanarak ulaşabilmektedirler. E- nabız uygulamasının kullanımı konusunda E-devlet kapısı dışında doğrudan E-nabız uygulamasına giriş imkânı da bulunmaktadır. Bunun için her bireyin kendi E-Nabız uygulamasını kullanabilmesi için aile hekimlerine başvurarak E-nabız şifresi temin etmeleri gerekmektedir. Bu şifre alındıktan sonra doğrudan https://enabiz.gov.tr adresine girerek şifrenin girilmesi yeterlidir. Sayfa üzerinde kendi tıbbi geçmişinin o gün ya da o günden önceki sizin adınıza yapılmış olan tüm tahlil, muayene ve tetkik sonuçlarına ulaşabilmektedir. E-nabız uygulamasının ne olduğu konusunda özetleme yapılması gerekirse tıbbi geçmiş hakkında hastaya zaman kazandıran, E-devlet kapısı ve doğrudan uygulama girişi olanaklarıyla çalışan sistemle bireylerin tek  merkezde toplanan bilgilerine kendi eliyle ulaşabilme özgürlüğü sağlayan uygulama olduğu söylenebilir. Öte yandan bu uygulama bireylere tıbbi bilgilerine kolay bir şekilde ulaşım sağlıyorken beraberinde erken tanı ve tedavi olanaklarını da desteklemektedir. E-Nabız uygulamasından yararlanmak için bireylerin E-devlet şifreleri ya da E-nabız uygulama şifreleriyle giriş yapmaları gerekmekte olup, bu sistemin getirdiklerinden bir diğeri de tahlil ve tetkik sonuçlarını hastane kuyruklarında bekleyen hasta kalabalığının önüne geçilmesi ve bireyler adına bu bekleme zamanından yana tasarruf sağlamaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here