Ana sayfa Genel Sağlık Diyabetin İki Değil Beş Türü Var

Diyabetin İki Değil Beş Türü Var

470
0
PAYLAŞ

Diyabetin İki Değil Beş Türü Var

 

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı, aynı zamanda tıp biliminde kan şekerinin yükselmesi ile birlikte idrar tahlilinde şeker çıkması olarak tanımlanmaktadır. Türkiye geneli araştırmalara bakıldığında neredeyse 20 yaşını geçmiş olan insanların yaklaşık %13.7’si diyabet hastalığı ile savaşmaktadır.

 

Vücut içerisinde kan şekerinin düzenlenmesinde görevli olan hormonlar bulunmaktadır. Bu hormonların en önemlisi ise pankreas beta hücrelerinin salgıladığı insülin hormonu olmaktadır. Eğer pankreasta insülin hormonu yeterli seviyede üretilmez ise kanda bulunan şeker seviyesi yükselmektedir ve bu durum sonucunda da diyabet hastalığı yani diğer adı ile şeker hastalığı meydana gelmektedir.

 

Diyabet Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

 

Diyabet hastalığının en temel nedenlerinin başında pankreasta insülin hormonunun yeteri seviyede üretilmiyor olmasıdır. Vücut içerisinde insülin hormonunun üretilmemesi durumunun altında ise yata ve diyabet hastalığı için ortam hazırlayan nedenler bulunmaktadır.

 

Diyabet hastalığına davetiye çıkaran insülin hormonunun yetersizliği altında öncelikle aşırı kilo ve kalıtımsal özellikler yatmaktadır. Aşırı kiloya sahip olan, düzensiz beslenen, genellikle hareket etmeden yaşayan, gebe kalma aralığı sık olan kişilerde ve genetik olarak diyabet hastalığına yatkın olan kişilerde diyabet hastalığının görülme oranı oldukça yüksek olmaktadır. Dolayısıyla da düzensiz beslenme, hareketsiz yaşama şeklini yaşam şekli haline getiren kişilerin aşırı kilo alımı ile birlikte diyabet hastalığı ile karşı karşıya kalması kaçınılmaz hale gelmektedir.

 

Diyabetin Beş Çeşidi Var

 

Bilim alanında sürekli bir çok alanda bilimsel çalışma ve araştırma yapılmaktadır. Bilimsel gelişmeler aynı zamanda tıp alanındaki bir çok gelişmeye de ışık tutmuştur. Bu gelişmelerden birisi diyabet hastalığı olmuştur. Tıptaki son çalışmalar neticesinde Finlandiyalı ve İsveçli iki bilim adamı iki çeşit olduğu söylenen diyabet hastalığının aslında beş farklı çeşidi olduğunu öne sürmüştür.

 

Bir çok bilim adamı tarafından karmaşık bir yapıya sahip olduğu öne sürülen diyabet hastalığına yönelik binlerce kişi üzerinde incelemeler yapılmıştır. Yapılan bu inceleme ve araştırmalar sonucunda diyabet hatalığının iki değil beş farklı gruba ayrıldığı saptanmıştır. Bu araştırmalar neticesinde birinci grup diyabet tip 1 özellikleri sergilerken, ikinci grup; diyabet hastalarının bağışıklık sisteminin sağlıklı ve sistemli bir şekilde çalıştığını fakat insülin üretimi ile görevli olan hücrelerin çalışmadığını, üçüncü ve dördüncü grup; aşırı kilolu olmalarına rağmen vücutlarının insülin hormonuna karşı direnç gösterdiğini ve beşinci grup ise yaşa bağlı olarak diyabet hastalığının hafif oranda oluşabileceğini sergilemiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here