Ana sayfa Diş Sağlığı Diş eti kanaması neyin belirtisi

Diş eti kanaması neyin belirtisi

70
0
PAYLAŞ

Diş Eti Kanaması Neyin Belirtisi?

Diş eti kanamaları çoğu zaman diş eti hastalıklarının belirtisidir. Toplumda oldukça sık karşılaşılan bir problemdir ve pek çok farklı diş eti hastalığında görülebilir. Eğer diş eti sağlıklı olursa, kendiliğinden veya diş fırçalama esnasında kanamasını beklemeyiz. Bu durumlarda kanama oluyorsa diş etiyle ilgili bir rahatsızlık olabileceğinin habercisidir. Kanama bir defadan fazla olduysa veya birkaç gün devam ettiyse, bir diş hekimine başvurmak gereklidir.

Peki diş eti kanamasının nedenleri nelerdir?

Diş eti kanamasının nedenlerini şöyle özetleyebiliriz.

  • Doğru bir fırçalama ve diş temizliği yapılmadığı durumlarda bakteriler dişe tutunur. Bu tutunma sonucu mikrobiyolojik diş plağı oluşur. Zamanla bu plak gelişerek diş etlerine zarar verir. Yani diş eti kanamaları nedenlerinin başında bakteri plağı
  • Sigara içmenin ağız sağlığı ve diş etlerine önemli zararları vardır. Ağız içi mukozasında ve diş etinde gelişebilecek rahatsızlıklara zemin hazırlar.
  • Diş eti hastalıklarında % 30 oranında genetik faktörler rol oynamaktadır. Aile diş eti hastalığı olanların daha tedbirli olmaları ve düzenli kontrollerine gitmeleri gereklidir.
  • Hamilelik, menopoz, ergenlik dönemi gibi hormon değişimlerinin olduğu dönemlerde ağız hijyenine önem göstermek gereklidir. Çünkü bu dönemlerde diş eti hastalıklarına yatkınlık artar.
  • Stresli bir yaşam, vücudun enfeksiyonlarla olan mücadelesini olumsuz yönde etkileyerek enfeksiyona yatkınlığı artırmaktadır.
  • Kullanılan kalp ilaçları ve kan dolaşımını etkileyen diğer ilaçlar, kanamayı kolaylaştırarak diş eti kanamalarına sebep olabilirler.
  • Diyabet yani şeker hastalığı olanlar diş eti hastalıklarına yatkın olduklarından düzenli kontrollerini aksatmamaları gerekir.
  • Ayrıca yanlış yapılmış dolgu ve köprüler de diş etlerine baskı yaparak kanamalara ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Diş Eti Kanamalarını Önlemenin Yolu Nedir?

Diş eti hastalıklarını ve dolayısıyla diş eti kanamalarını önlemenin en iyi yolu ağız hijyenine önem vermektir. Dişler günde en az iki kez ikişer dakikalık sürelerle fırçalanmalı, gerektiğinde diş ipiyle ve ağız çalkalama sularıyla diş temizliği tamamlamalıdır. Dişler fırçalanırken doğru bir teknik kullanılması çok önemlidir. Şekerli gıda tüketiminden kaçınılmalı, yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Altı ayda bir düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gidilmelidir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here