Ana sayfa Diş Sağlığı Diş apsesinden kısa sürede kurtaracak ev yapımı tarifler

Diş apsesinden kısa sürede kurtaracak ev yapımı tarifler

151
0
PAYLAŞ

Diş Apsesinden Kısa Sürede Kurtaracak Ev Yapımı Tarifler

Diş apsesi nedir?
Ağız ve diş sağlığı açısından son derece önemli bir problem olan diş apsesi ilerleyerek diş çürüklerine ve diş kayıplarına sebep olabilir. Bu nedenle ciddiye alınması ve çözüme ulaştırılması gereken bir sağlık sorunudur.
Diş apsesi genellikle kırık dişlerde veya çürümeye başlayan dişlerde meydana gelir. Diş kökü ve çevre dokularını ilgilendiren, bölgesel olarak ağrılı içi iltihap (irin) dolu keseciktir ve çoğu zaman ağrı ile kendini gösterir.
Diş apselerinin nedeni nedir?

Diş apselerinde ana neden kötü ağız hijyenidir. Dişlerin fırçalanmasının ihmal edilmesi, yanlış tekniklerle fırçalanması veya şekerli besinlerin fazla tüketilmesi nedeniyle meydana gelen diş çürükleri, diş abselerine yol açabilir. Ayrıca diş etine balık kılçığı gibi yabancı bir cismin batması diş eti abseleriyle sonuçlanabilir. Diş çürümesi veya kırık bir diş sonucu zararları bakterilerin diş eti dokusuna ve hatta diş kemiğine ulaşmasıyla diş abseleri oluşur.
Diş absesi probleminden kurtulmanızı sağlayacak ev yapımı tarifler
1. Soğan: Bir soğanı parçalara bölün. Bir parçasını ağınıza alarak ağrıyan dişinizle on dakika boyunca çiğneyin. Bu yöntemi günde iki defa tekrarlayın.
2. Buz: Bir buz küpünü temiz bir bezle sarın. On beş dakika boyunca ağrıyan bölgeye dışardan bastırın. Soğuk uygulaması diş ağrınıza da iyi gelecektir.
3. Zeytinyağı ve karanfil: dört-beş damla karanfil yağı ile bir çorba kaşığı zeytinyağını uygun bir kapta karıştırın. Bir parça pamuğu hazırladığınız karışım batırın ve otuz dakika boyunca ağrıyan dişinizin üzerinde tutun. İşlem bittikten sonra ağzınızı bol su ile çalkalayın.
4. Tuz ve karabiber: Birer çay kaşığı tuz ve karabiberi uygun bir kaba koyun ve karıştırın. İçerisine macun kıvamına gelene kadar su ekleyin. Macun kıvamındaki karışımdan bir miktar alarak ağrıyan dişin üzerine koyun ve bu şekilde 15 dakika bekleyin. Süre dolduktan sonra ağzınızı bol su ile çalkalayın.
Diş apsesinin, ihmal edildiği takdirde ilerleyerek çok daha ağır tablolara yol açacağını unutmayın. Evdeki yöntemler yanında bir diş hekimine başvurmayı ihmal etmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here