Ana sayfa Göz , Kulak , Burun, Boğaz Burun Kaşıntısı Neden Olur?

Burun Kaşıntısı Neden Olur?

204
0
PAYLAŞ
İlkbahar, yaz, sonbahar ve kış gibi dört mevsimin belirgin şekilde yaşandığı coğrafyada yaşamaktayız. Toplumsal sağlık sorunlarına bakıldığında özellikle de mevsim geçişlerinde bazı hastalıkların epidemik olarak artışıysa fark edilebilir… Örneğin yazdan kışa geçerken ya da kış aylarından yaz aylarına doğru ilerleyen süreçte grip, burun akıntısı ve burun kaşıntısı, sinüzit gibi sorunların artışı yaşanmaktadır. Bu hastalıkların aslında çoğu mikrobik unsurlardan kaynaklanırken bazılarıysa otoimmün nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Burun kaşıntısı için bu durumdan söz edilebilir. Peki, burun kaşıntısı neden olur?

Normal süreçte gözlerin kızarması, yanması, hapşırma gibi durumlarda otomatik olarak burun kaşıntısı sorunu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca burun akıntısı da bu duruma sebep olabilir. Aslında hapşırmak da gözlerin sulanması da burnun kaşınmasında vücudun alerjik tepki gösterdiği bir unsurdan dolayı olabileceği unutulmamalıdır. O halde “burun kaşıntısı neden olur?” sorusu için öncelikle vücudun bağışıklık sisteminin vücut dışından gelen uyarana karşı yani alerjik etkene karşı verdiği yanıttan kaynaklanabilir diyebiliriz.

“Burun kaşıntısı neden olur?” sorusu için belirli tıbbi bulgu belirtilmesi gerekirse alerjik rinit, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma ve göz yaşarması gibi belirtilerle seyreden ve kronik burun kaşıntısına neden olan hastalık olarak karşınıza çıkar. Alerjik rinite sebep olabilecek etkenler arasında yer alan ev tozu akarına maruz kalmak, kedi, köpek, hamster, at gibi hayvanların salya ve idrarına temas etmek ya da maruz kalmak gibi nedenler yer aldığından ötürü tedavi programında bu hususlara dikkat edilmelidir.

Bu konuda bilinen en yaygın alerji için yaz ayları başlangıcında görülen polen alerjisi verilebilir. Burun kaşıntısının nedeni yönünden ayrıca besin alerjileri de dikkate alınmalıdır. Soya sosu, sert peynirler, kırmızı şarap, jambon ve domuz pastırması, bira, balık, domates püresi gibi yiyecekler bazı bünyeler için alerjik besin olabilmektedir. Burun kaşıntısının sebebi burun kuruluğu da olabilmektedir. Örneğin nemden yoksun ortamların olması burun kuruluğuna neden olabilir ve bu burun kaşıntısına neden olmaktadır. Ayrıca sedef hastalığı, egzama ve kurdeşen rahatsızlığında, hava kirliliğinde, hormonal problemlerde burun kaşıntısı olabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here