Ana sayfa Diş Sağlığı Bruksizm Nedir, Tedavisi Nasıl Olur?

Bruksizm Nedir, Tedavisi Nasıl Olur?

142
0
PAYLAŞ
Halk arasında bilinen adı diş gıcırdatması olan brusizm hastalığı, bir çok kişinin uyku halinde iken yaşamış olduğu sağlık sorunlarından birisi olmaktadır. Özellikle uyku sırasında görülen brusizm nedir tedavisi konusu oldukça merak edilen ve şikayet edilen bir hastalık olmaktadır.
Uyku sırasında çene yapısında meydana gelen çene hareketleri neticesinde çene sıkılır ve dişler gıcırdamaya başlar. Bu olaya halk arasında diş gıcırdatma denirken tıptaki terimi ise “Bruksizm” olmaktadır. Uyku sırasında dişlerini gıcırdatan kişiler çoğu zaman uykuda dişlerini gıcırdattıklarını farkına varmazlar ancak çevrelerindeki insanlar bu durumu fark edebilir hatta dişlerin seslerini duyabilirler. Bu nedenle de her bireyin bruksizm nedir tedavisi nasıl olur ve altında yatan nedenler nelerdir bilmeleri gerekmektedir.

Bruksizm Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Bruksizm hastalığının diğer adı ile diş gıcırdatmasının altında yatan en temel neden öncelikle kişinin yaşamış olduğu psikolojik anlamdaki stresli dönemler olmaktadır. Vücudun stres altında olduğunda bu durumu dışa vuran ilk bölgelerden birisi ağız dokularıdır.

Bruksizm hastalığının en sık görüldüğü kişiler aşırı stresli ve aşırı hassas kişilerdir. Ayrıca dişlerin dizilişlerinde yapısal ve fiziksel bir bozukluk var ise bu durumda mutlaka bruksizm hastalığına ortam hazırlayan nedenlerden birisi olacaktır. Dolayısıyla da bruksizm hastalığı tamamen sinir, stres ve ağız yapısının bozukluğundan kaynaklanan nedenler ile ortaya çıkan bir hastalık olmaktadır.

Bruksizm Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Tıp alanında Bruksizm olarak isimlendirilen diş gıcırdatma hastalığı tıpta tedavi yöntemleri bulunmuş ve dolayısıyla da kolaylıkla tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalıktır. Bruksizm hastalığının tedavi sürecinde ise hedeflenen ilk şey; öncelikle çene yapısında kalıcı hasarlar var ise ortadan kaldırmak, çene yapısında hasar oluşmasını ve ağrı oluşumunu engellemektir.

Diş gıcırdatma şikayeti olan bir çok hasta bruksizm nedir tedavisi nasıl yapılır konusunda endişeler yaşamaktadır. Bruksizm tedavisi, öncelikle alt üst çene arasına gıcırdatmayı önleyecek gece koruyucuları yerleştirerek yapılmaktadır. Ancak hastalığın tek tedavi yöntemi bu değildir. Bu tedavi yöntemine ek olarak hastaya stres terapileri yapılarak, rahat uyumayı sağlayacak teknikler öğreterek de bruksizm tedavisi yapılabilmektedir.

Ağız yapısında yanlış yapılmış dolgu ve kaplama uygulamaları ya da boş dişlerin yerleri de bu hastalığın nedenleri arasında olduğundan çoğu zaman yanlış dolgu ve kaplamaları düzelterek ya da boş diş yerlerini doldurarak da bruksizm tedavisi yapılabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here