Ana sayfa Bebek ve Çocuk Sağlığı Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemine Dikkat!

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemine Dikkat!

185
0
PAYLAŞ
Bebeklerde diş çıkarma dönemi değişiklik göstermektedir. Bazı bebeklerde bu süreç erken gerçekleşirken, bazı bebeklerde dişler geç çıkabilmekte, hatta diş çıkartarak doğmuş bebekler dahi görülmektedir. Diş çıkarma dönemi sıkıntılı bir süreçtir. Damak yapısında meydana gelen değişiklikler esnasında bebeğin damaklarında ağrı, huzursuzluk veya ateş gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Tüm bu belirtiler bebeklerde huzursuzluğa, ağlama nöbetlerine veya ateşe bağlı sıkıntılara yol açabilmektedir. Bebeklerde diş çıkarma döneminde en sık görülen sorunlardan biri de, bebeğin uyku düzeninin bozulmasıdır. Bu nedenle diş çıkarma döneminde bilinçli olunmalı ve bebeğin rahatlaması için önlemler alınmalıdır.
 Diş Çıkarma Sürecinde Yaşanan Sıkıntılar
Bebeklerde diş çıkarma yapısal farklılıklar göstermekte ve her bebekte farklı dönemlerde olabilmektedir. Diş çıkarma belirtileri ve belirtilerin şiddeti, bebekten bebeğe değişiklik gösteren bir durumdur. Bazı bebekler diş çıkarma sürecini rahatlıkla atlatırken bazılarında sıkıntılı bir süreç olarak geçebilmektedir. Yaşanan bu süreç, hem bebeği hem de anneyi olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle salgı bezlerindeki değişiklik nedeni ile tükürük üretiminde artış, ağrı, huzursuzluk, dişetinde kızarıklık veya şişme, yanakta ve çene bölgesinde kızarıklık, iştahsızlık sorunu, yanakta kaşınma gibi belirtiler diş çıkarma döneminde en sık rastlanan bulgulardır. Bu bulgular nedeniyle bebekte sürekli ağlama, huzursuzluk, uykusuzluk, uykuya dalmakta güçlüğü ve uyku bölünmesi gibi sorunlar yaygınlıkla görülmektedir. Kesinliği ispatlanmamış olan bulgular ise; ateş, ishal ve cilt döküntüsü olarak bildirilmektedir.
Diş Çıkarma Sürecinde Neler Yapılmalıdır?
Bebekte diş çıkarmaya bağlı sorunlar önemsenmeli ve belirtiler göz önünde bulundurulmalıdır. Bebekte iştahsızlık, ateş veya ishal görüldüğünde, mutlaka uzman görüşüne başvurulmalıdır. Doktorun tavsiye ettiği tedavi seçenekleri uygulanmalıdır. Bebeklerde rahatlamayı sağlayıcı unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Günümüzde bebekler için üretilen, içeriğinde zararlı kimyasal maddeler barındırmayan, soğutulabilen diş kaşıyıcıları satılmaktadır. Bu kaşıyıcılardan edinerek, bebeğin damağının rahatlaması sağlanabilmektedir. Kaşıyıcılar, asla buzlukta bekletilmemeli, dolabın alt kısmında tutulmalıdır.  Diş etlerine soğuk ve nemli temiz bir bezle masaj yapmak da rahatlatıcı önlemler arasında sayılmaktadır. Doktor önerisi olmadığı müddetçe bebeğe gelişigüzel ilaç verilmemelidir. Kontrolsüz ilaç verilmesi bebeğe zararlıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here