Ana sayfa Diyet ve Fitneess Anoreksiya nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Anoreksiya nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

456
0
PAYLAŞ

Anoreksiya ile ilgili haberler son zamanlarda gündemi çok meşgul etmektedir. Bunun nedeni de özellikle genç kızların mankenlerle aynı vücut ölçülerine sahip olmak için bilinçsiz ve yanlış beslenme şekli ile zayıflamaya çalışmasından kaynaklanılmaktadır.

Doktorlar bu hastalığın ciddi hasarlar verdiği konusunda insanları uyarmaktadır. Ailelerin genç kızlara zayıf görünüme sahip olmaları ve zayıf kalmaları için yapılan baskılar sonucunda, mankenlere olan özenti sonucunda ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Anoreksiya vücudun sürekli yağ dokusu daha sonra karbonhidrat daha sonra hücrelerimizin ve birçok organımızın yapısını oluşturan proteinlerin kaybedilmesi hastalığıdır. Tedavi edilmediğinde ya da geç tedaviye başlandığında ölüme bile neden olabilmektedir.


Genç kızlar kadar manken, aktör, hostes gibi dış görüntüsünün önemli olan meslek gruplarında da görülmektedir. Ünlülerimiz de son zamanlarda bu hastalıkla gündeme gelmektedirler. Anoreksiya, yeme bozukluğu nedeni ile beyinde hasarlara ve beyin dokusunda çökmelere neden olabilmektedir. Beyin hücrelerinin kendini yenileme özelliği olmadığından beyinde oluşabilecek hasarlar kalıcı olabilir.

Genelde etraf tarafından sürekli kilo olduğunu duyan kızlarda görülmektedir. Anoreksiya, vücuda çok ciddi rahatsızlıklar verirken aşırı zayıflık nedeni ile güzelleşeyim derken çirkinleşe bilirsinizde, her şeyin ortası makbul olup sağlıklı olacağınız kiloda olmanız en iyisidir.

Zayıf olmak adına sağlığınızdan olmayın, her şeyin bir sınırı vardır. Anoreksiya, ne kadar zayıf olursa olsun kendini hep şişman görme hastalığı da denebilir. Bir nevi psikolojik sorundur. Özellikle de kadınlarda görülen bu hastalık birçok kadının beyin fonksiyonlarının yavaş yavaş kaybetmesine bile neden olabilmektedir.

Bazı kadınların beyin hücrelerinin ölümü gerçekleşerek felçlik daha da ilerisi olan bitkisel hayata girme gibi durumlarla karşı karşıya kalması durumları oluşabilmektedir. Bunlar ciddiye alınması gereken durumlardır. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi zayıflığın fazlası da oldukça ağır zararlar vermektedir. Bu nedenle de eğer zayıflamak istiyorsanız bir uzmandan yardım alarak ve onun artık kilo vermenize gerek yok dediği yerde durarak kilonuzu korumalı ve sağlığınızı tehlikeye atmamalısınız. Bazı ülkelerde manken kilolarına sınırlandırma getirilerek genç kızların onlara özenip anoreksiya olmaları önlemek istemişlerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here