Ana sayfa Genel Sağlık Ameliyatsız böbrek taşından kurtulma

Ameliyatsız böbrek taşından kurtulma

276
0
PAYLAŞ

Özel Medicana Samsun Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Gençbay, tıpta gelişen teknolojiler sayesinde böbrek taşlarının tedavisin kolaylaştığını bildirdi. Böbrek taşı tedavisinde kullanılan ve hastaya birçok avantaj sağlayan RIRC teknolojisi hakkında birtakım bilgiler verdi.

Türkiye’de henüz yeni olan ve Özel Medicana Samsun Hastanesinde uygulanmaya başlanan Retrograd Intrarenal Cerrahi ( RIRC ) diğer kullanılan böbrek taşı kırma yöntemlerine alternatif olarak kullanılmaya başlandı. Bu yöntemlerin asıl amaçları böbreğe az zarar vererek böbrek yapısını korumak ve maksimum seviyede taşsızlık sağlamak olan bu yeni uygulama sayesinde eski yöntem açık ameliyatlara gerek kalmayacağını bildiren ve bu durumdan oldukça memnun kalan Op. Dr. Ahmet Gençbay: ‘’ Böbrek taşlarının tedavisinde Retrograd İntrarenal cerrahi (RIRS) önemli bir alternatif haline gelmiştir. Günümüzde açık cerrahiye, perkütan nefrolitotomiye (PCNL) gereksinim duyulmadan Retrograd Intrarenal cerrahi (RIRS) ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. ” diyerek bu yöntem hakkında geniş bilgiler verdi.

Böbrek taşlarının kum tanesine dönüştürülmesi ile idrar kanallarından kolaylıkla atılabilir hale getirilmesi hedeflenen bu uygulamanın ağır ameliyat olamayacak hastalara ve taş büyüklüklerinin oldukça fazla olduğu hastalarda kullanılacağını belirten Dr. Ahmet Gençbay bu uygulama sonrasında hastaların ertesi gün taburcu edildiğini bildirdi.

Yeni bir uygulama olan Retrograd intrarenal cerrahinin ( RIRC ) düşük komplikasyon ve yüksek başarı oranlarının olması ise üroloji sisteminde kullanımının artacağını söyleyen Dr. Ahmet Gençbay bu tekniğin avantajlarından da bahsetti. Gençbay’a göre böbreklerinde doğuştan anomali olan hastalar da, obezite – şişman hastalarda, çocuklarda, her ik böbreğinde taş bulunana hastalarda ve kanama bozukluğu olan hastalarda kolaylıkla uygulanabilir olması bu tedavi seçeneğinin en büyük avantajlarından.

Tıpta gelişen teknoloji sayesinde kimi zaman hasta kaynaklı sebeplerden gerçekleştirilmeyen ameliyatların teknolojinin gelişmesiyle kolaylaştığı belirtildi. Yeni tedavi yöntemleri ve uygulamalar sayesinde her yıl binlerce kişinin sağlık problemlerinin giderildiği Özel Samsun Medicana Hastanesi ise bu uygulamaya öncü etmekten oldukça memnun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here