Ana sayfa Genel Sağlık Alkol Ve Sigara Görme Kaybına Yol Açabilir

Alkol Ve Sigara Görme Kaybına Yol Açabilir

195
0
PAYLAŞ
Madde bağımlılıkları insan sağlığını tehdit eden günümüz sorunlarından birisidir. Madde bağımlılıkları arasında yer alan ve çoğu bireyin masumca bağımlılık olarak gördüğü sigara ve alkol bağımlılığı konusunda bireylerin yaşadıkları sağlık sorunları giderek artmaktadır.
Normalde sigara kullanımı dolaşım ve solunum sistemi hastalıklarına yol açtığı bugün hemen herkes tarafından bilinmektedir. Yine alkol alımı da özellikle de karaciğer gibi vücudun temizleyicisi olan organın hasarına yol açtığı gibi bağışıklık sistemini de zayıflatıcı etkileri bilinmekte…
Alkol ve sigara kullanımı kabaca en çok hitap ettiği sistemik hastalıklara yol açarken aynı zamanda oluşan sistemik sorunlar vücudun diğer yapı ve organlarında fizyolojik sorunların oluşmasına yol açabilmektedir. Ancak bu sorunların temelinde alkol ve sigara sekonder olarak rol oynadığı için bireyler bu gidişatın farkına varmakta geç kalmaktadır. Örneğin alkol ve sigara kullanımı görme kaybına yol açabilir. Nasıl mı? Alkol alımı ve sigara kullanımı katarakt, glokom, diyabetik retinopati gibi rahatsızlıklara zemin hazırlayarak kalıcı görme sorunlarına yol açabilmektedir.
Alkol ve sigara kullanımı görme kayıplarına yol açabilmektedir. Bu konuda bireylerin düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırmaları oluşabilecek görme kaybı sorunun önüne geçilmesinde önem taşır. Normal süreçte sigara ve alkol kullanımı kalp ve akciğer gibi hayati yapılarda önemli sorunlar oluşturduğu çoğu birey tarafından bilinmektedir.
Ancak bir kalp damar sorununun vücutta yüksek tansiyona sebep olduğu ve yüksek tansiyonun özellikle de beyinde görme merkezini yöneten lob hücrelerine zarar verdiği düşünülecek olursa bu görme konusunda sekonder bir sonuç olarak kaybın yaşanabileceğini göstermektedir. Bu nedenle bireylerin bu sekonder nedenlerden ötürü yaşayabilecekleri görme sorunları konusunda bilinçli olmaları gerekmektedir.
Alkol ve sigara görme kaybına yol açabildiği gibi ayrıca başka duyusal sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. İki masum görünen maddenin kullanılması kalp ve karaciğer gibi hayati organların fizyolojisinin anormalleşmesine yol açmakla birlikte aynı zamanda bu organlarla vücutta işbirliği halinde çalışan anotomik yapıların işlev kayıplarına yol açabilmektedir. Bu nedenle bağımlılık konusundaki eğitimlerde bireyler tüm çıplaklığıyla bilinçlendirilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here