Ana sayfa Bebek ve Çocuk Sağlığı Bebeklerde Kafatası Yumuşaklığına Dikkat!

Bebeklerde Kafatası Yumuşaklığına Dikkat!

324
0
PAYLAŞ

Hamilelik döneminde, annenin bakımı ve beslenmesi çok önemlidir. Hamilelikte dengeli beslenme ve düzenli doktor kontrolü, bebeğin anne karnındaki gelişimini ve doğum sonrasındaki gelişim sürecini de olumlu etkilemektedir. Yetersiz beslenme ve eksik doktor kontrolü anne ve bebeğin sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurmakta ve anomalilerle sebep olabilmektedir. Bazı bebeklerde doğum sonrasında kafatası yumuşaklığı sorunu yaşanmaktadır. Genellikle D vitamini eksikliği nedeniyle oluşan bu sorunun irdelenmesi ve önemle alınması gerekmektedir. Doğumdan sonra bebeğin kafatasının yumuşaklığının yavaş yavaş azalması gerekmektedir. Sertleşme gerçekleşmediğinde, bebeğin gelişiminde bir aksaklık olduğu düşünülmeli ve uzman desteğine başvurulmalıdır.

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği
Bebeklerde D vitamini eksikliği doğumdan iki ay sonra fark edilmektedir. Bebeklerde D vitamini eksikliği durumunda kafatasında yumuşaklık, kemik yapısında bozulma gibi belirtiler görülmektedir. Hamilelikte D vitamininin yeterince alınmaması bebeklerde D vitamini eksikliğine yol açmaktadır. Bebeklerde görülen D vitamini eksiliği Raşitizm bulgularına sebep olmakta ve tedavi edilebilmektedir. Hamilelikte D vitamini desteği ve güneşten yararlanmak önemlidir. Bebeklerde D vitamini eksiliğinin tedavisinde ise emzirme döneminde annenin bol bol güneş ışığı alması ve D vitamini desteği alması önerilmektedir. D vitamini eksikliği için doktora başvurmak ve D vitamini damlasını doktorun tavsiye ettiği şekilde bebeğe vermek gerekmektedir. Ayrıca gün içinde belirli sürelerde bebeğin güneş ışığına çıkartılması da gerekmektedir.

Kafatası Yumuşaklığı Neden Önemlidir? 

Bebeklerde kafatası yumuşaklığı, bebeğin doğumda kolaylıkla dış dünyaya gelişini destekleyen bir durumdur. Doğumdan sonraki süreçte kafatası yumuşaklığı azalmakta ve kafatası yapısı sertleşmektedir. Bebeklerde D vitamini eksikliği olduğunda kafatası yumuşaklığı geçmemektedir. Bu durumda mutlaka bir uzmana başvurarak, bebeğin kontrolden geçirilmesi gerekmektedir. D vitamini eksikliği beyin hasarı ve kafatası oluşumunda eksiklikler yaratacağından geç kalınmadan bir an önce uygun tedaviye başlanması şarttır. Sadece anne sütü ile beslemek bebeğin gelişimi için yeterli olmamaktadır. Bu nedenle gün içerisinde kısa sürelerle de olsa bebeklerin güneşten faydalanmasını sağlamak çok önemlidir. Ayrıca doktor tavsiyesine uyularak bebeklerde D vitamini damlası kullanılmalı ve bebeğin sık sık kontrolden geçmesi sağlanmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here